От немския концерн се признават за виновни в нарушаване на законите и регулациите на САЩ.
Репутацията на Фолксваген вече е достатъчно нарушена от скандала около дизеловите двигатели на компанията, а сега пострада още, след като от концерна се признаха за виновни и по трите обвинения за измама, възпрепядстване на правосъдието и продаване на продукти чрез измамна схема.
Признанията са част от споразумение с щатското Министерство на правосъдието (US Department of Justice (DoJ)).
Във федералния съд в Детройт Фолксваген пледираха виновни във връзка с престъпления, свързани със скандала с емисиите от 2015-та година.
С години от компанията са продавали превозни средства с „екологично-чисти дизелови двигатели“, включително моделите Passat, Beetle, Jetta и Golf.
Това е ставало като са заблуждавали властите и регулаторните органи и по този начин превозните средства на компанията са преминавали тестовете за замърсяване на околната среда и са се продавали в държави, които са искали да намалят нивата на замърсяване на въздуха.
Превозните средства, които са били продадени в периода 2006-2015 са съдържали така наречените „defeat devices“, които са се грижели двигателите да преминат тестовете, въпреки че не са отговаряли на условията. На пътя вредните емисии са били в пъти по-високи, отколкото се е показвало на тестовете.
Само в САЩ са изтеглени 500 000 автомобила, а в световен мащаб от Фолксваген трябва да отремонтират над 11 милиона превозни средства.
„Ваша чест, VW AG пледираме виновни и по трите обвинения, защото сме виновни и по трите от тях“, казва пред съда главният адвокат на концерна Manfred Doess.
Признанието за виновни е направено със съгласието на борда на компанията и е част от споразумение за заплащане на сума от $4.3 милиарда на щатските регулаторни органи във вид на глоби.
Общата сума лесно може да достигне $25 милиарда, защото ще трябва да се покрият разходи за различни съдебни процеси, ремонти, искания за компенсации и разходи по програмата за връщане на автомобилите на клиенти, които са засегнати от скандала.
Производителят на коли също така ще е заставен да похарчи сумата от $4.7 милиарда за разработка на зелени технологии и контрол над замърсяванията на въздуха.
Министерството на правосъдието на САЩ преследва и седем бивши и настоящи членове на изпълнителния комитет на компанията, заедно с инженера, който е отговорен за поставянето на устройствата, които са заблуждавали органите.
Един от подсъдимите вече се е признал за виновен, а друг очаква дело. За останалите петима се счита, че към момента се намират в Германия.
„Фолксваген дълбоко съжалява за действията си и поведението си, довели до дизеловата криза. Фолксваген днес не е същата компания, която беше преди 18 месеца“, казват от немския концерн в изявление.
Очаква се съдът да се произнесе по делото на 21-ви април 2017-та година, като тогава ще се разбере дали условията по споразумението ще бъдат приети.