Официалният отговор на Microsoft: А опитахте ли да ънинсталирате и да инсталирате отново начисто?
Множество потребители съобщават, че инсталирайки Anniversary Update техните машини стават неизползваеми. В изключително дълга тема в reddit надълго и нашироко се обсъжда този проблем. Всъщност Anniversary Update се инсталира нормално, но след като потребителите решат да рестартират след извършения ъпгрейд компютърът просто увисва при рестарта и повече не се случва нищо.
Понякога дори командите от мишката и клавиатурата спират, а друг път пък позволяват да бъдат използвани, но без никакъв ефект. Някои потребители съобщават, че спирането на Secure Boot, други са намерили и по-сложни начини за заобикаляне на проблема, но при всеки действат различни трикове, а при повечето нищо не помага.
@MicrosoftHelps no discernible cause or error code no BSOD no event log just locks up tight the Reddit thread has details
— There is Always Moar (@onemoar) August 5, 2016
Един от сигурните методи е да се преинсталира всичко начисто, но тази опция е трудоемка и всички настройки и програми биват изгубени, а и няма да помогне на тези, които са започнали инсталацията още преди това начисто. Друг начин, който се предлага е потребителите да върнат към по-стара версия на Windows.
Изглежда това е новият свят на Майкрософт – извинете, загубихте всичките си данни, програми и настройки, но за сметка на това сте наш безплатен, но вечен бета тестер, с което ние пестим пари и ви използваме.Въпреки това следващия път отново ще трябва да ъпгрейднете, защото не можете да спирате ъпгрейдите, а само да ги отлагате. Въпреки че всеки път чупим нещо, вие сте длъжни да търпите това.
И това безумие се очертава да продължава, докато се следва политиката на „Windows като услуга“. И това не засяга само Windows 10 Anniversary Update. С всеки един кумулативен ъпдейт и нов билд потребители се оплакват от множество проблеми, а обикновено няма кой да им обърне внимание.
Тук идва въпросът – струва ли си да се инсталира Windows 10 само заради DirectX 12? Инструментът, с който Майкрософт всеки път принуждават потребителите да преминат на следващата им операционна система? Простите сметки показват, че не си заслужава – една година откакто Windows 10 излезе официално, а игрите за DirectX 12 са твърде малко. Тези, които поддържат DirectX 12, поддържат и по-старите версии 10 и 11, които са напълно достатъчни.
В същото време изглежда, че при Vulkan нещата вървят повече от добре. Source2, Serious/CroEngine, Unity, id Engine, Unreal Еngine и други, ще поддържат Vulkan. Frostbyte също ще поддържа Vulkan при някои платформи. За един разработчик има много по-голям смисъл да поддържа Vulkan, отколкото DirectX 12, защото по този начин негова целева група ще са множество платформи като Linux, Windows7, 8, 8.1, 10, Android и вероятно Mac OS X, докато с DirectX 12 ще има за таргет само около 20% от Windows потребителите, които използват Windows 10 и Xbox, който пък губи позиции спрямо Sony PlayStation 4. За Nintendo NX също се говори, че ще поддържа Vulkan. Ако нещата потръгнат добре и Vulkan успее да се пребори с монопола на Майкрософт, съвсем скоро няма да има никакъв смисъл от Windows 10 при наличието на толкова много други операционни системи, при това напълно безплатни.
Vulkan е следващата стъпка към бъдещето, в което се очаква масова кросплатформеност, и никой няма нужда от затворения код на DirectX 12. В момента той е просто мощен инструмент на Майкрософт, с който държи потребителите като заложници и за прибутване на геймърите към новите операционни системи на компанията. Със сигурност този инструмент ще бъде използван до последно. Остава само да видим дали отново монополът ще победи или практичността и качеството, което рядко се случва в наши дни за съжаление.