Софтуер и IT Новини

Излезе Linux Mint 19.3 „Tricia“ с много новости. Вижте какви

Linux Mint 19.3

Екипът на Linux Mint обяви официалната наличност на Linux Mint 19.3 „Tricia“, която идва с множество промени.

Клем Лефебре обяви официалната наличност на изданието Linux Mint 19.3 „Tricia“, което идва по-рано от обещаното. Първоначално плановете бяха изданието да бъде пуснато за коледните празници, но изглежда от екипа са успели по-рано и ето, че потребителите вече могат му се насладят.

Linux Mint 19.3 „Tricia“ използва за база Ubuntu 18.04 и представлява LTS издание, което идва с Linux Kernel 5.0 и получава поддръжка до 2023-а година. Най-новото издание идва с множество интересни подобрения и промени, които ще направят използването на тази Linux дистрибуция още по-приятно и безпроблемно.

Linux Mint 19.3 „Tricia“ се предлага в трите разновидности Cinnamon, MATE и Xfce. Тук ще ви запознаем с новостите при изданието Cinnamon.

Системни доклади

След като потребителите инсталират Linux Mint 19.3 ще забележат нов елемент в системния трей. Това ще е една малка икона, която ще се опита да привлече вниманието ви, за да ви покаже някои важни неща, на които трябва да обърнете внимание.

Преди екипът направи различни подобрения при приветващия екран и ръководството за инсталиране при първо вписване, а сега е добавена и нова функция, която ще се опитва да намери потенциални проблеми и да предостави способи за решаването им. Това може да бъде липсващ езиков пакет, липсващи драйвъри, кодеци, ново издание на операционната система и пр., а тази малка икона ще ви предупреди за тези проблеми и ще ви помогне да ги разрешите.

HiDPI поддръжка

От екипа съобщават, че HiDPI поддръжката е почти готова. Тя се предлага при всички разновидности на Linux Mint 19.3 и всички приложения, с изключение на Hexchat и Qt5Settings.

Подобрени са иконите при Language Settings и Software Sources и те вече не са размазани, благодарение на XappStatusIcon иконите в системния трей вече са много по-ясни, а при Cinnamon благодарение на подобрявне на HiDPI поддръжката скрийнсейвър флаговете и темите са поправени.

Gnote

Gnote замества приложението Tomboy и става програма по подразбиране за бележки. Gnote предоставя същите способности и функции като Tomboy, но е създадена с модерна технология.

Настройки на езиците

Налични са подобрения при инструмента за настройка на езиците, който вече освен настройка на locale и регион, дава възможност за задаване на времеви формат.

Нов видео плейър Celluloid

При Linux Mint 19.3 разработчиците представят нов видео плейър Celluloid, който замества плейъра по подразбиране Xplayer.

Xplayer беше базиран на GStreamer/ClutterGST и възпроизвеждаше видео само чрез процесора, което води до по-високи температури и изхабяване на батерията при лаптопите. Celluloid от своя страна използва MPV за бекенд и решава тези проблеми, защото позволява хардуерно ускорение при възпроизвеждане на медия.

Също така Celluloid позволява и много по-високи резолюции от Xplayer.

Drawing замества GIMP

В анонса разработчиците обясняват, че GIMP е чудесна програма за обработване на снимки, но е трудна за научаване, а интерфейсът ѝ плаши новите потребители. Поради тази причина при Linux Mint 19.3 GIMP е заместен от програмата Drawing, която е много по-лесна за използване и освен рисуване позволява и оразмеряване, изрязване и модифициране на изображения.

Разбира се, Drawing не може да предложи същата функционалност като GIMP, но при нужда потребителите винаги могат да го инсталират допълнително с няколко клика на мишката от софтуерния център.

Cinnamon 4.4

Linux Mint 19.3 Cinnamon идва с версия графичната среда 4.4, която също предлага множество промени.

– HiDPI поддръжка

– Никакви проблеми при размерите, рендирането или при cropping.

– Поддръжка за тъмни теми и symbolic икони.

– Независимост от остарялата система GtkSocket/GtkPlug .

Предимствата спрямо AppIndicator са:

– Поддръжка за всякакви събития като натискане и освобождаване на бутон и всякакво цъкане с мишката.

– Нейтив менюта.

– Поддръжка за повече от един системен трей.

– Поддръжка за повече от едно меню.

Cinnamon, MATE и Xfce имат аплети за XAppStatusIcon. LibXApp 1.6 също така предоставя API, което дава лесна възможност за писане на аплети за други глафични среди.

Symbolic иконите в системния трей са разделени от цветните икони за по-добър изглед. Те са по-ясни при HiDPI и се рендират директно от панелния аплет.

При Linux Mint 19.3 всички варианти на дистрибуцията идват с XAppStatusIcon аплет. Поддръжката за libAppIndicator е спряна по подразбиране, но приложенията, които използват библиотеката вече не използват GtkStatusIcon, а вместо това използват XAppStatusIcon.

Icon Chooser

Уиджитът XAppIconChooser е подобрен и вече поддържа икони по подразбиране и категории от персонализирани икони. Освен от други места, сега инструментът предлага и множество Linux Mint лого икони, от които да избирате.

Системни подобрения

„Hardware Detection Tool“ е добавен към BIOS менюто на ISO образите.

Изданието идва с linux-firmware 1.173.9 и Linux Kernel 5.0.

Други подобрения

Подобрения при външния вид и изгледа

Системните изисквания за всички варианти на Linux Mint 19.3 са както следва:

64-битовото ISO може да буутва с BIOS или UEFI. 32-битовото ISO може да буутва само с BIOS. От екипа препоръчват 64-битовото ISO за всички модерни компютри (всички компютри от 2007-а година насам са с 64-битови процесори).

Потребителите, които вече са инсталирали BETA версията на Linux Mint 19.3, могат да ъпгрейднат до стабилната версия просто като актуализират системите си. Потребителите, които искат да инсталират начисто могат да изтеглят новите ISO образи.

За потребителите, които използват Linux Mint 19.2 скоро ще бъде пуснато ръководство за ъпгрейд до 19.3. Очаква се скоро и да се появи опцията за ъпгрейд от мениджъра на актуализациите.

Повече можете да научите от официалния анонс.

5/5 (1 Review)
Exit mobile version