Oracle публикува новото издание Unbreakable Enterprise Kernel 8.2 (UEK 8.2), собствената си версия на Linux ядрото, оптимизирана за Oracle Linux и съвместима с екосистемата на RHEL. Актуализацията е налична за архитектурите x86_64 и ARM64, а пълният изходен код, включително отделните пачове, е достъпен в публичното Git хранилище на компанията.
UEK 8 е базирано на Linux Kernel 6.12, но включва допълнителни оптимизации, нови функции и корекции, които подобряват работата с корпоративни приложения и хардуер на Oracle. Пакетите за инсталация и сорс код са подготвени за Oracle Linux 9 и 10, като няма пречки ядрото да бъде използвано и в RHEL, CentOS, AlmaLinux или Rocky Linux.
В UEK 8.2 се открояват няколко ключови подобрения. Добавена е поддръжка за технологиите Intel TDX и AMD SEV‑SNP, които осигуряват криптиране на паметта на виртуалните машини и защитават гостовите системи от намеса от страна на хоста или физически атаки. Файловата система XFS вече може да бъде възстановявана в online режим чрез xfs_scrub, без да се налага демонтиране на дяла. Въведени са и т.нар. guard pages – леки сторожеви страници, които предизвикват изключение при неправомерен достъп и осигуряват по‑ефективна защита от изпълнение на код извън позволените граници.
Ядрото получава и нови възможности за профилиране на паметта. Администраторите могат да активират събирането на статистика за алокации и освобождаване на памет чрез параметъра „vm.mem_profiling=1“, а информацията се предоставя през /proc/allocinfo. Това улеснява откриването на течове и оптимизирането на системното поведение.
Обновени са и драйвърите за редица устройства, включително AMD HSMP, Intel XL710, Intel Data Streaming Accelerator, Intel 10GbE PCIe адаптери, Broadcom Emulex Fibre Channel HBA и NVIDIA ConnectX, което подобрява съвместимостта и производителността при модерни сървърни конфигурации.
Паралелно с това Oracle обновява и UEK‑next,експерименталната, непрекъснато развиваща се версия на ядрото, която вече стъпва върху Linux Kernel 6.19. Тя служи като платформа за ранно тестване на нови функции, които по‑късно ще бъдат включени в бъдещата дългосрочна версия UEK 9.










