Изследване показва, че атаките над Windows 7 са се увеличили със 71%.
С наближаването на крайния срок на поддръжка на Windows 7 на 14-и януари 2020-а година все повече потребители ще бъдат изложени на риск и това си проличава и от последните данни на ново изследване, инициирано от Webroot.
Данните сочат, че както обикновено главна цел са домашните потребители с 64% (срещу 36% в корпоративни среди), а от Webroot обясняват този факт с наличието на повишена сигурност в бизнес средите и използването на силни защитни стени.
Също така като вероятна причина се посочва по-ниската склонност на домашния потребител да поддържа компютъра си сигурен и по-голямото внимание, с което се отнасят служителите, когато сърфират в интернет от служебен компютър.
Компютрите с Windows 7 е два пъти по-вероятно да бъдат заразени спрямо тези с Windows 10, съобщава още изследването, като не се споменава нищо за Linux в него. За Windows 7 вероятността е 0.12 инфекции, докато при Windows 10 стойността е по-ниска – 0.05.
Малуер семплите, които са намерени на само един компютър са се увеличили до 95.2% спрямо 91.9% през 2018-а година. Над 75% от вирусите се крият в три директории:
- 41% в %temp%
- 4% в %appdata%
- 11% в %cache%
Други интересни данни от проучването сочат, че като цяло фишингът се увеличава с 400% само за половин година. Най-засегнатите индустрии са:
- 25% SaaS/Webmail провайдъри
- 19% финансови институции
- 16% социални медии
- 14% retail
- 11% файл хостинг провайдъри
- 8% компании, предоставящи разплащателни услуги