Google представиха още игри за тяхната Linux-базирана стрийминг услуга Stadia и някои от тях са доста изненадващи.
Докато потребителите все още се чудят дали Stadia наистина работи, от Google не спират своята работа с различни производители на игри и списъкът нараства с всеки изминал ден.
Имайки предвид, че Stadia използва Linux дистрибуцията Debian, това означава, че всички игрови студия, чиито игри са потвърдени за Stadia вече са портнали игрите си към Linux, а всички други, които искат да участват в големия пазар, който ще предостави новата игрова стрийминг услуга, ще трябва да направят същото.
На третото за половин година събитие от Google предоставиха на вниманието на потребителите нови интригуващи заглавия и интересни презентации, на които се демонстрира как работи Stadia. Беше обявена дори игра, която ще се предлага само и единствено за Stadia и това е играта Orcs Must Die 3.
Сред обявените заглавия е и нашумялата и очакване с нетърпение игра Cyberpunk 2077 на игровото студио CD Projekt, известни най-вече със своята поредица The Witcher. Интересен факт около това заглавие е, че то дава и информация около това кога потребителите могат да очакват Stadia да бъде обявена официално. Като вземем предвид, че излизането на Cyberpunk 2077 е насрочено за април 2020-а година, това означава, че Stadia също няма да бъде обявена официално преди този срок.
Cyberpunk 2077 е и една от игрите с най-високи хардуерни изисквания от обявените към момента заглавия като препоръчителните са за процесор Intel Core i5-4670K 3.4GHz или AMD Ryzen R5 1600, 16GB RAM и видео карта AMD Radeon RX Vega 64 Nano 8GB или NVIDIA GeForce GTX 1070.
От Google обещават да можете да играете тази игра посредством Stadia на 4K резолюция с всички настройки поставени на максимум и всичко това без да ви се налага да купувате видео карта и хардуер от висок клас. Трябва ви само каквато и да било машина с добър монитор и добра интернет свързаност, което е примамлива възможност за множество потребители, уморили се постоянно да купуват нов хардуер, за да задоволят модерните изисквания на новите игри.
Друга игра, която беше обявена на третото Stadia събитие е Mortal Kombat 11, която също като Cyberpunk 2077 е динамична игра с бързи движения и често сменящи се сцени.
Представянето на подобни заглавия от страна на Google показва тяхната увереност, че въпреки всички съмнения, стрийминг игровата услуга работи, при това добре и всички притеснения относно инпут лага са неоснователни.
Разбира се, все още не са налични независими тестове от домашни мрежи в реални условия, но поставянето на подобни игри в центъра на събитията и 35-минутните демонстрации показват една доста голяма увереност на Google в Stadia.
И докато около игровата услуга все още витаят съмнения, все повече разработчици на игри искат да станат част от нея. Разработчиците от THQ изглежда изцяло са се посветили на Stadia. Техните предстоящи заглавия Darksiders: Genisys и ремейка на Destroy All Humans също ще са официално налични за услугата.
Дали увереността на Google е била оправдана ще се разбере след излизането на първите Founders Edition издания през ноември, когато със сигурност ще излязат и първите ревюта и впечатления от услугата. Тогава ще бъде издадена тежката присъда има ли бъдеще Stadia ли не.
Погледнато от друга гледна точка, този проект носи само позитиви. На първо място Stadia дава възможност да се играят най-новите хитови игрови заглавия без нуждата от големи разходи за скъп хардуер.
Като голям плюс може да се отбележи използването на Linux за основа на Stadia, което ще даде още по-голям прираст на Linux гейминга и отворения код като цяло. Подобни масивни начинания подпомагат развитието на драйвърите и други важни за гейминга под Linux компоненти.
Друг голям плюс е предоставената на всички потребители възможност да се откъснат от тежката си зависимост от Майкрософт и тяхната известна с печалната си слава операционна система Windows. Имайки предвид, че Stadia е платформено независима услуга, всички потребители, които са склонни да си платят месечния абонамент могат да скъсат връзките си с Windows абсолютно безпроблемно.
Това до голяма степен е възможно и сега, след усилията на Valve в посока на Linux гейминга, благодарение на които в Steam вече са налични над 6300 игри, които могат да се играят на Linux. Това не включва хилядите заглавия, които могат да се играят с Wine при това с едно доста добро представяне.
Погледнато от различни ъгли Stadia е една услуга, която при всички положения е изключително полезна и се надяваме Google да осъществи плановете си за нея по възможно най-добрия начин.
Списък с потвърдените за момента заглавия за Stadia са:
- Destiny 2 Shadowkeep
- Elder Scrolls Online
- Windjammers 2
- Borderlands 3
- Baldur’s Gate III
- Cyberpunk 2077
- GRID
- Football Manager 2020
- Darksiders Genesis
- Final Fantasy XV
- Farming Simulator 19
- Doom (2016)
- Metro Exodus
- NBA 2K
- The Crew 2
- Wolfenstein: Youngblood
- Watch Dogs Legion
- Rage 2
- Samurai Shodown
- SUPERHOT
- Power Rangers: Battle for the Grid
- Gylt
- Attack on Titan 2: Final Battle
- Assassin’s Creed Odyssey
- Doom Eternal
- Get Packed
- Thumper
- Tomb Raider Definitive Edition
- Shadow of the Tomb Raider
- Rise of the Tomb Raider
- Trials Rising
- Tom Clancy’s The Division 2
- Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint
- The Crew 2
- Just Dance
- Kine
- Dragon Ball Xenoverse 2
Май не разбираш принципа на услугата – плащаш си месечен абонамент и играеш чрез стрийминг. Играта стои на сървърите на Google, а ти само се логваш и играеш, независимо от това с каква операционна система си и какъв ти е хардуерът.
Щом Стадията е базирана на Даебиан, би трябвало да върви и на Арч. Ако ти се удаде възможност, пробвай някоя Стадия игра дали и как върви под обикновен Линукс.
Да, щом върви на Stadia е повече от сигурно. Google използват Linux за услугата. Само че това никак не означава, че ще я пуснат официално за Linux. Портват я за Stadia, а дали ще я пуснат и за потребителите – доста спорно.
Да разбирам ли, че GRID 1 е портната за Линукс, щом е в списъка с потвърдени заглавия?