Последните промени при KDE Plasma носят подобрения при бързината, налични са още поправки и подобрения.
В поредния си блог пост за новините около разработването на Linux графичната среда KDE Plasma разработчикът Нейт Греъм споделя някои много интересни факти. На първо място той изтъква направените подобрения при бързината, които водят до увеличаване на скоростта при локалните трансфери при копиране и поставяне, а също така и при трансферите от Samba споделени ресурси. Вижте всички подобрения и поправки по-долу.
Съдържание на статията
KDE Plasma – Нови функции
- Файловият мениджър Dolphin вече показва миниатюри (thumbnails) и за .3mf файловете.
- Сега е възможно да настроите видимостта на свързаните с усилването и намаляването на звука OSD по много по-фин начин.
KDE Plasma – Подобрения при потребителския интерфейс
- При завлачване на файл в Dolphin курсорът става на свита ръчичка, а не както до сега със знака за копиране.
- Нотификациите получават някои визуални подобрения и вече имат точно определена хедър зона, в която се съдържат и бутоните и името на приложението, което е пратило уведомлението.
- Клавишната комбинация Ctrl+Shift+L по подразбиране за разкачане на текущия таб в Konsole е премахната. Причината е, че много потребители са разкачали без да искат таба си, когато са използвали другата клавишна комбинация за изчистване на дисплея Ctrl+Shift+K.
- Списъкът на Task Switcher стиловете в System Settings Task Switcher страницата сега са подредени по азбучен ред, а не както досега полу-произволно.
- System Settings File Search страницата вече ви позволява да решите дали да индексирате дадени пътища и предоставя по-изчистен потребителски интерфейс за тази настройка.
- GTK приложенията, които са стартирани в Plasma сега вече винаги по подразбиране използват Breeze курсорната тема и не предизвикват звукови сигнали от компютъра.
- Breeze иконите, които отговарят за изобразяването на документи сега консистентно прегъват горния десен край.
- Breeze иконата find-location сега е много по-добра.
- Подобрена е клавиатурната навигация при save диалозите. Когато натиснете ентър, докато изгледът на файла е фокусиран и е избрана папка, ще влезете в тази папка, вместо да се извърши запазване в този файл и да се затвори диалогът.
KDE Plasma – поправки на проблеми
- Трансферът на големи файлове от или към Samba споделен ресурс сега е с от 50% до 90% по-бърз.
- Изгледът на настройките на тапетите вече не показва черни правоъгълници вместо прегледи, докато изгледът не бъде скролнат.
- Отново е възможно създаването на повече от един ред виртуални десктопи в System Settings Virtual Desktops страницата.
- Поправена е вероятна дупка в сигурността, която позволява на .desktop файловете да бъдат изпълнявани без потвърждение от Kicker/Kickoff/Application Dashboard стартерите, след като тези .desktop файлове са били редактирани веднъж или стартирани преди това.
- Завлачването и пускането на файлове в KRunner отново работи.
- KInfoCenter вече показва коректна информация за OpenGL при NVIDIA Optimus конфигурациите.
- Когато изскачащ прозорец от System Tray е пиннат, отворен е и обект от клипборд историята е цъкнат, аплетът сега остава отворен докато не бъде затворен ръчно.
- Календарът на дигиталния часовник вече показва коректно събитията за текущия ден, когато бива отворен за пръв път.
- Инсталирането на нови превключватели на задачи (Task Switchers) от бутона „Get new Task Switchers“ в System Settings страницата вече не предизвиква ненужен въпрос за запазване или отхвърляне на направените промени.
- Преместването и копирането (move/copy) на файлове в KDE е много по-бързо, особено за по-малки файлове.
- Когато много потребители на система с много профили заредят един и същ споделен Samba ресурс, то той сега остава видим за всички в Places секцията на Dolphin.
- В „Get new…“ диалозите списъкът на наличните версии на нещото, което искате да свалите вече може да се скролва, когато има нужда от това.
- В „Get new…“ диалозите линковете към външни URL вече показват туултипове, когато поставите мишката върху тях и повече не показват невалидни линкове.
Официалния блог пост за всички нови промени при KDE Plasma можете да видите тук.