Linux Kernel или Linux ядрото е основна част от всяка една Linux операционна система, било то за домашна машина или сървър, около която се надгражда всичко останало.
Базиран е на операционната система Unix, като е написан от нулата от финландския студент по компютърни науки Linus Torvalds и се стреми към POSIX и Single UNIX Specification съвместимост. Създаден е през 1991-ва година, като Torvalds го е написал за личния си компютър.
Тук ще ви запознаваме с новините около Linux Kernel и новостите и подобренията, които са налични във версия 4.17.
Съдържание на статията
Излезе Linux Kernel 4.17 RC1
След излизането на финалната версия 4.16 на Linux ядрото, беше отворен прозорецът за разработването на следващата голяма версия 4.17 и ето, че вече първото RC издание на 4.17 е тук. Този път прозорецът беше малко по-дълъг от обичайното, цели две седмици, но това е само поради вълнуващите функции, които идват с новата версия и работата, която трябва да се свърши по нея.
Линус Торвалдс съобщава, че всичко е преминало нормално и засега изглежда, че изданието няма да бъде голямо. Премахнати са различни архитектури, които не се използват, а ако някой все пак иска да ги използва, кодът се намира в историята на Git. Премахнатите архитектури, както съобщава Торвалдс, са blackfin, cris, frv, m32r, metag, mn10300, score и tile.
Той съобщава също така, че е изчистен и много код и се е оказало така, че всъщност са премахнати повече редове, отколкото са добавени. Променени са 13538 файла, добавени са 627723 реда и са премахнати 818855, което се случва за пръв път.
В Linux Kernel 4.17 са добавени подобрения при енергоспестяването, които драстично свалят консумацията и изглеждат много обещаващи. Добавени са и подобрения при USB Type-C интерфейса и добавяне на API, който ще позволи контрола върху USB Type-C мултиплексерите.
Добавени са множество подобрения при Intel/AMD драйвърите, подобрения при файловите системи, поддръжка за нов хардуер, Intel HDCP поддръжка, добавена е поддръжка за нови IoT устройства, поддръжка за NVIDIA Tegra „Xavier“ SoC, IBM s390 подобрения, KVM подобрения и още много.
Повече информация можете да получите от официалния анонс.
Излезе Linux Kernel 4.17 RC2
Линус Торвалдс обяви наличността на второто RC издание от клона в разработка на Linux Kernel 4.17 RC2. Той съобщава, че в частта с perf и test скриптовете това издание изглежда малко необикновено, но встрани от това всичко е нормално и върви без проблеми.
В новата версия има множество архитектурни актуализации, най-вече s390 и x86, различни промени в много сфери като мрежи, основното ядроl, файловите системи, документи, актуализации на драйвъри за графични процесори, HID, mmc, misc и пр.
Ако всичко върви по план и няма големи проблеми, финалното издание Linux ядрото версия 4.17 трябва да излезе в средата на юни и се очаква с нетърпение от много потребители, поради много вълнуващи промени, които носи със себе си.
Излезе Linux Kernel 4.17 RC3. Получава и поправка за спестяване на енергия при AMD
Третото издание в разработка на Linux ядрото от серията 4.17 вече е тук. Линус Торвалдс съобщава, че Linux Kernel 4.17 RC3 е по-голямо издание от RC2, но това е абсолютно нормално. До момента всичко върви спокойно и безпроблемно като е решен и сериозният проблем с PTI large-page, който се появяваше при някои потребители.
Той казва още, че почти 60% от новото издание са драйвърни поправки и подобрения – звук, видео, scsi, usb, мрежи и пр. Извън драйвърите както обикновено имаме актуализации и поправки при архитектурите, конкретно при това издание за x86, arm64, powerpc, както и поправки за основното ядро.
Встрани от цикъла на издаване на Linux ядрото, но също толкова важно е и добавянето на поправка, която позволява AMD системите да пестят повече енергия, когато са в режим на покой.
Инженер от AMD е забелязал, че при наличния код на Linux ядрото инструкцията MWAIT, която позволява на процесорите да навлизат в най-оптималното си състояние на покой, се поддържа и се използва, но при AMD процесорите не позволява навлизането на машината в състояние по-дълбоко от C1.
Това вече е поправено с простичка кръпка, публикувана от Yazen Ghannam. Тя вече ще позволява на AMD процесорите да използват възможно най-дълбоките C нива за енергоспестяване, което ще позволи да се спести още повече енергия заедно с другите подобрения в тази насока, които идват в следващатаверсия на Linux ядрото.
Добрите новини обаче не свършват дотук – ако сте потребител на AMD няма нужда да чакате да излезе стабилната версия на Linux Kernel 4.17, за да се възползвате от поправката, защото кръпката ще бъде имплементирана и в текущите поддържани версии на ядрото съвсем скоро.
Излезе Linux Kernel 4.17 RC4. Вече е с ново кодово наименование
Линус Торвалдс обяви наличността на поредното издание в разработка на Linux ядрото 4.17 RC4. Той съобщава, че към момента всичко е нормално и процесът на разработка се заключава до нормалните поправки на различни проблеми.
Две трети от новото издание са драйвърни актуализации – rdma, input, nvme, usb, медия, мрежи. Разбира се, има и архитектурни подобрения, rcore актуализации, поправки при файловите системи и др. Линус призовава новото издание да се тества.
Има и един интересен факт около Linux Kernel 4.17 RC4. Това издание получи ново кодово наименование, което не беше сменяно от версия 4.10 RC6, когато наименованието беше „Fearless Coyote“. Сега вече това е променено и новото кодово наименование е „Merciless Moray“.
Повече относно версия 4.17 RC4 можете да научите от официалния анонс.
Петото RC издание на Linux Kernel 4.17 е налично за тестване
Линус Торвалдс обяви наличността на поредното издание в разработка на Linux ядрото 4.17 RC5 и съобщава, че до момента всичко е безпроблемно и процесът върви нормално.
Приблизително половината от Linux Kernel 4.17 RC5 са драйвърни актуализации, като най-голямата част е amdgpu. Торвалдс обяснява, че не толкова актуализациите по драйвърите за AMD са големи, колкото всичко друго е прекалено малко и затова amdgpu изпъква със своя размер.
Освен драйвърните актуализации обичайните промени също са тук. Налични са актуализации при основното ядро, мрежите, актуализации при файловите системи (ceph и cifs), актуализации при инструментите, както и такива при архитектурите.
Направени са множество малки промени, като списъкът с промените показва, че те са наистина малки и се съдържат в един-два реда. Мнението на Торвалдс е, че дотук процесът по разработката на Linux Kernel 4.17 RC5 върви наистина много добре и призовава всички да тестват, за да се види дали някъде не е направен пропуск.
Повече информация можете да видите в официалния анонс на Линус Торвалдс.
Излезе Linux Kernel 4.17 RC6
Поредното RC издание на Linux ядрото от серията в разработка 4.17 е тук. Линус Торвалдс обяви официалната наличност на версия 4.17 RC6 съобщавайки, че също както при петото издание и тук нещата са много спокойни и всичко върви по план.
Поради тази причина няма и големи новини около новото издание. Линус обяснява, че наистина има някои по-големи промени, които не са обичайните промени от по няколко реда, но въпреки това те също са доста малки и не предизвикват безпокойство.
Този път драйвърите са по-малката част от новото издание, а 30% са архитектурни актуализации (arm, s390, x86). Интересното при това издание е, че новите редове код за поправки при файловите системи са повече от тези за драйвърите и това е заради някои кръпки, които са по-големи, конкретно за afs и btrfs. Разбира се, има и драйвърни поправки – hwmon, usb, sound, acpi и gpu, но всичките те са много малки.
Торвалдс призовава потребителите да прочетат списъка с промените и да тестват, като не очаква никакви проблеми, защото към момента всичко би трябвало да е доста стабилно. Повече информация относно Linux Kernel 4.17 RC6 можете да намерите в официалния анонс.
Излезе Linux Kernel 4.17 RC7
Поредното RC издание на Linux ядрото от серията в разработка 4.17 е тук, точно една седмица след предишното.
Линус Торвалдс обяви официалната наличност на Linux Kernel 4.17 RC7 и обяснява, че докато миналите издания са бяха спокойни, то при новото издание разработчиците са били доста заети, но въпреки това той е на мнение, че това ще е последното RC, което означава, че следващата седмица потребителите ще могат да се радват на чисто новото финално издание Linux Kernel 4.17.
Торвалдс обяснява още, че голяма част от RC7 е работа по уязвимостите Spectre v4, но, разбира се, има и архитектурни ъпдейти, които заемат около 1/3, мрежови актуализации, които също заемат около 1/3 и последната третина е за всичко останало.
В голямата си част архитектурните ъпдейти се отнасят именно до Spectre v4, но не само. При мрежовите ъпдейти има предимно драйвърни актуализации и работа по основния код при мрежите, а останалата част са vfs, vm, bpf, tooling, различни драйвъри drivers (rdma, gpu и други) и пр.
Торвалдс казва, че повечето от тези промени са малки и че всичко изглежда нормално. Все пак той иска да изчака да види как ще се развият нещата с новото издане тази седмица, но засега мнението му е, че няма да има RC8 и следващия уикенд ще бъде изкарано финалното издание.
Повече за Linux Kernel 4.17 RC7 можете да прочетете в официалния анонс на Линус Торвалдс.
Излезе финалната версия на Linux Kernel 4.17. Носи със себе си множество подобрения
Ето, че прогнозите на Линус Торвалдс се оказаха верни и светът получи финалното издание на ядрото на Linux от серията 4.17, която до момента беше в разработка. Linux Kernel 4.17 е много вълнуващо издание, което носи със себе си множество поправки и подобрения на фронта на енергоспестяването и при драйвърите.
Торвалдс съобщава, че тази седмица също е била много спокойна и въпреки, че е очаквал по-малко промени в последния момент, е решил да пусне финалното издание и да няма RC8, както се случва понякога.
Последното издание е белязано от множество промени и актуализации при драйвърите, мрежите, perf tooling, както и комплект от nds32 поправки. Торвалдс съобщава още, че изданието 4.17 е по-малко от 4.16, което се дължи на премахването на различни остарели архитектури от основния код – blackfin, cris, frv, m32r, metag, mn10300, scorer и др.
При всички положения при Linux Kernel 4.17 потребителите на AMD видео карти са облагодетелствани в по-висока степен. В AMDKFD драйвъра е добавена дългоочакваната поддръжка за Radeon дискретните видео карти като Polaris и Fiji, а в 4.18 се очаква да бъде добавена поддръжка и за Vega видео картите. В AMDGPU е добавена енергоефективност, подобна на WattMan, както и подобни функции.
AMDGPU DC вече е разрешен по подразбиране, което означава, че модерните видео карти получават HDMI и Display Port поддръжка, както и започване на работа по поддръжката на HDMI 2.0, FreeSync и atomic mode-setting. Добавена е и поддръжка за най-новите видео карти на AMD Vega 12, а също и подобрения при KVM, отново за AMD.
При DRM драйвъра на Intel поддръжката за вградените видео карти при Cannonlake вече е пусната по подразбиране, а разработчиците започват работа по Icelake. Процесорите Cannonlake предстои да излязат на пазара и се очакват по-късно тази година. Linux kernel DRM вече предлага High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) поддръжка.
Добавена е поддръжка за NVIDIA Tegra „Xavier“ SoC, NVIDIA P2972, P2888 процесорния модул и е почистен голямо количество код. Поддържат се множество много устройства като Allwinner H6, Banana Pi M2, Libre Computer Card RK3328, Samsung Galaxy S3, Pine H64, Orange Pi Zero +, Phoenix RC контролери за полети и пр.
Разбира се, направени са подобрения при файловите системи – при ext4 е добавена защита от зловредни контейнерни образи, добавена е lost & found поддръжка при F2FS, направени са големи подобрения, които при някои модели хардуер ще донесат до 10% енергоспестяване в режим на покой, за пръв път се представя и ACPI TAD, добавени са нови Spectre/Meltdown кръпки за различни архитектури и още.
Официалния анонс на Линус Торвалдс относно излизането на Linux Kernel 4.17 можете да намерите тук.
Излезе Linux Kernel 4.17.1
Около седмица и малко след излизането на финалната версия на Linux Kernel 4.17 ето, че тук е и първото малко издание от серията. През това време нямаше новини око Linux ядрото, но ето, че Greg Kroah-Hartman анонсира официалната наличност на версия 4.17.1.
Linux Kernel 4.17.1 идва с различни поправки при мрежите, драйвърите, PCI, Cygnus SoC, PPPoL2TP sockets и други, като прави впечатление, че липсват кръпки по сигурността. Добавени са едва около 1000 реда код. Актуализираната git директория може да бъде намерена тук:
git://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux-stable.git linux-4.17.y
За разглеждане с нормален браузър връзката е:
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.githttp://git.kernel.org/?p=linux/kernel/g … ;a=summary
Greg Kroah-Hartman призовава всички, използващи версия 4.17 да преминат към версия 4.17.1. Анонсът може да бъде разгледан тук.