KDE Plasma идва с подобрена бързина, множество поправени бъгове и добавени нови функции.
Разработчикът Нейт Греъм обяви поредните новости около Linux графичната среда KDE Plasma, които той окачествява като „за всекиго по нещо“. При предстоящото издание на Plasma 5.18 е подобрена скоростта при свързване към Wi-Fi, а също така е ускорено времето за стартирането на Discover, поправени за множество проблеми, добавени са нови функции.
Съдържание на статията
Нови функции
- Табовете в PDF четеца Okular сега могат да се затварят и с цъкане със среден бутон на мишката, както това е възможно и при файловия мениджър Dolphin. Затворените табове могат да бъдат отворени наново от менюто File->Undo Closed Tab или с клавишната комбинация Ctrl+Shift+T.
- Добавен е нов System Tray аплет за контролиране на Night color режима, който се стартира автоматично, когато режимът е включен. Новият аплет позволява лесно спиране и пускане на Night color режима:
- Отново е добавена възможността за преименуване на файловете от open/save диалоговите прозорци:
Подобрения при потребителския интерфейс
- Песните в плейлиста на музикалния плейър Elisa вече използват вертикалното пространство много по-оптимално:
- Когато търсите за тагове в Dolphin, менюто с таговете остава отворено след като изберете таг, така че не е необходимо да го отваряте наново:
- Battery and Brightness аплетът в системния трей вече не мига дразнещо и не използва допълнителен процесорен ресурс, когато батерията е на критично ниско ниво.
- Когато нямате конфигурирани vaults, аплетът Plasma Vaults в системния трей се скрива автоматично.
- Инструментът за избиране на тапети е подобрен в няколко направления: time chooser спинбоксовете вече показват етикетите вътре в тях, списъците имат съобщения, когато са празни, а папката с тапетите вече показва пълния път:
- Microsoft Windows линк файловете вече използват иконата за симлинк.
- Бутоните, които се използват при Plasma конфигурационните панели вече имат очевиден клавиатурен фокус, както навсякъде другаде.
Поправени проблеми
- Горната част на музикалния плейър Elisa вече не примигва, когато прозорецът му бива оразмеряван.
- Поправен е проблем, при който терминалният емулатор Konsole вече не забива, когато копирате в TMux Copy режим или след слагане на изключително дълго име на таб.
- Gwenview вече не се срива при опит да генерира миниатюри (thumbnails) за изображения, които са с повредени такива.
- Plasma вече не се срива, ако завлачите файл към превключвателия за виртуални десктопи.
- Gwenview вече не позволява да извършвате операции с влачене и пускане, които са невъзможни.
- Коригиран е проблем, при който търсенето за приложение в System Settings Notifications страницата, а след това изчистването на търсенето предизвикваше дублиране на обектите в списъка.
- Поправени са различни проблеми при дисплеите и Wayland като този, при който KWin се сриваше, ако външен монитор се включи и изключи или разкачи физически.
- Поправени са едни от най-популярните и често случващите се сривове при KWin – тук и тук.
- Plasma вече е по-бърза при свързването към безжични мрежи с до 3 секунди.
- Поправен е проблемът, при който System Settings се сриваха, ако се инсталира повредена GTK тема.
- Вече е възможно цъкането с мишката върху обектите от контекстното меню от системния трей при Wayland.
- Discover вече стартира много по-бързо и няма графични проблеми в основния интерфейс докато зарежда.
- Icons-Only Task Manager приложенията сега винаги показват “audio playing” индикатора, когято се възпроизвежда аудио, независимо от големината на панела или иконите.
- Вече не е възможно използването на window tiling шорткъти върху System Tray изскачащия прозорец.
- При използването на вертикален панел и формат на дълга дата на часовника, вече се показва цялата информация, вместо повечето от нея да е скрита:
- Поправен е проблем, който разделяше тайтъл бара на прозорците от съдържанието, когато се използват ефектите Zoom In или Wobbly Windows.
- Audio Volume аплетът вече е с правилен размер и не причинява голямо празно поле, когато се използва извън системния трей.
- KRunner калкулаторът сега закръглява правилно дълги числа.
- Меню баровете при Electron-базираните приложения сега са по-четими.
- Влаченето на текстовото поле при преименуване на обекти на десктопа вече не позволява избирането на други обекти по време на процеса.
- Слагането на мишката върху обекти от GTK файловия диалог сега осветява тези обекти, които използват правилния цвят.
- При използването на Chrome/Chromium с client-side decorations, бутонът за максимизиране се променя в съответствие, когато прозорецът е максимизиран.
- Поправен е проблем при живота на батерията, при който http.so процесът харчи батерията допълнително и заема процесорно време.
- Вградените съобщения на KMessageWidget вече не са размазани при първоначалното си появяване, ако се използва фрактално скалиране.
Повече подробности можете да научите от официалния анонс.