KDE Plasma идва с множество подобрения при Dolphn, Wayland и още, направени са много промени, налични са поправки на проблеми.
Този път в седмичния си блог-пост разработчикът на известната Linux графична среда KDE Plasma съобщава, че от екипа се съсредоточават и върху множество Wayland подобрения, но работата не се ограничава само до това. Налични са множество подобрения при Dolphin, различни подобрения при Plasma, поправени са още много проблеми. Вижте подробностите.
Съдържание на статията
KDE Plasma – нови функции
- Прегледът на миниатюрите (thumbnails) вече е наличен за файлове и папки и за криптирани файлови системи като Plasma Vaults например. Това се случва по безопасен начин чрез запазване на кеширани минатюри в самата файлова система или пък с генерирането им, но без запазването им където и да било, ако това е необходимо.
- Някои KDE приложения получават възможността за преглеждане на .xcf файлове. Това е файловото разширение, използвано от редактора на изображения GIMP.
- Промяната на цветовата схема от системните настройки вече не изисква рестарт на GTK3 приложенията, за да видите промените.
- Конверторът на валута на KRunner получава поддръжка за исландска крона.
- В системните настройки за шрифтовете е добавена възможност за въвеждане на стойности, което не представляват цели числа, например 10.5pt Noto Sans.
KDE Plasma – Подобрения при потребителския интерфейс
- Списъкът със сервизите в настройките на Dolphin вече е подреден по азбучен ред.
- Вече е по-трудно инцидентно да изтриете вашите панели и уиджитите, които използвате в тях. Това е така, защото бутонът за премахване е скрит зад опцията More Settings.
- Информационният панел на Dolphin вече показва полезна информация за кофата.
- Media Player аплетът получава визуално подобряване.
- Различни аплети, които имат лента с инструменти, като например този за Bluetooth, вече са със слят изглед на заглавната лента и лентата с инструменти за системния трей.
- Combobox изскачащите прозорци при QML-базирания софтер вече могат да бъдат затворени с цъкане на мишката върху празно пространство както QWidgets Comboboxes.
- Различни аплети от системния трей, които представляват част от списък и се разширяват при цъкане, за да покажат повече опции, сега вече използват еднакъв код за потребителския интерфейс, което ги прави лесни за използване при тъч системи, по консистентни са и имат по-малко бъгове.
KDE Plasma – Поправки на проблеми и повишаване на бързодействието
- Поправено е сриване при Dolphin, което се наблюдава при всички потребители, когато се използва Qt 5.14.2.
- Когато Spectacle е настроен да запазва скрийншотите в подпапка, сега те могат да бъдат завлачвани и пускани директно от основния прозорец.
- Ако в Dolphin се използва настройката „show full paths in titlebar“, при търсене вече има видим надпис в тайтъл бара му.
- Поправен е проблем с рендирането при нива на голямо увеличаване при Okular и при определен тип .djvu файлове.
- При опит да инсталирате допълнителни Dolphin сервизи, които са във вид на .deb/.rpm пакети, се извиква инструмент, който е способен да работи с тях.
- Ако възпроизвеждате музика от папка с музика или сте я поставили на опашка, сега се възпроизвежда цялата музика в тази папка, плюс тази от подпапките.
- Ако Konsole е отворен във фонов режим, той получава фокус автоматично, без необходимостта от цъкане с мишката върху него.
- GTK2 приложенията като GIMP и Inkscape вече нямат проблеми с цветовете при използване на персонализирана цветова схема. Сега те директно я игнорират, защото прилагането ѝ така или иначе не е възможно, поради принципа на работа на GTK2.
- Поправено е изтичане на памет в Dolphin, което се получаваше при поставяне на мишката върху activities обект в контекстното меню.
- Поправен е бъг, който заглушаваше системните уведомления, което заглушаване не можеше да се контролира от системните настройки, ако преди това не сте използвали приложението Pavucontrol, за да увеличите звука поне веднъж.
- Отписването от Wayland сесися вече не срива KWin и не ви оставя с черен екран.
- Plasma Vaults вече не се срива, ако прекъснете диалога за зареждане, след като приложението не е успяло със зареждането, защото локацията за зареждане не е била празна.
- Поправени са различни сривания и проблеми с интерфейса при DrKonqi.
- Премахната е настройката „Resolution Independent“ от настройките за курсора на мишката, която така или иначе никога не е работела коректно. Това ще поправи доста от проблемите с курсора на мишката, за които съобщават потребителите напоследък, но не всички. Греъм съобщава, че напът са още поправки в тази насока.
- Функцията „Identify Displays“ вече работи и при Wayland.
- Прозорецът на KRunner вече не е невидим под други приложения, които са настроени да се показват над всички при Wayland.
- Иконите на падащите менюта вече се показват коректно при High DPI с Wayland.
- Услугата за индексиране на файлове Baloo сега използва по-малко системни ресурси, в случая I/O операции, когато потребителят използва системата.
- Поправена е скорошна регресия при Kirigami OverlayShets, при която цъкането вътре в документа, не го затваряше.
Официалния блог-пост с най-новите промени при Linux графичната среда KDE Plasma можете да видите тук.