KDE Plasma идва с по-лесно превключване на времевите зони, много работа под капака и различни поправки.
Този път блог постът на Нейт Греъм относно Linux средата KDE Plasma е опрелен като „Затишие пред буря“, а бурята ще дойде под формата на още новости, за които сега не знаем нищо, но пък за сметка на това ги очакваме с интерес.
Въпреки липсата на много нови функции, разработчиците не са бездействали и Греъм обяснява, че е свършена „тонове работа“ по важни бекенд компоненти, която не се вижда от потребителите, но ще даде отражение в бъдеще. Свършена е много работа и при Breeze Evolution, но засега все още се разработва доста активно и няма да се правят анонси.
Встрани от тази работа имаме една новост, различни подобрения по потребителския интерфейс и поправки на различни проблеми. Вижте какви.
Съдържание на статията
KDE Plasma – Нови функции
- Значително е улеснена промяната на часовата зона, като това може да стане от аплета на дигиталния часовник само с един клик на мишката.
http://s1.webmshare.com/aMQ9v.webm?_=1
KDE Plasma – подобрения при потребителския интерфейс
- При добавянето на радио в музикалния плейър Elisa сега вече на фокус е полето „Title“ по подразбиране.
- Бутонът за пинване при изскачащите прозорци на системния трей и на дигиталния часовник е с по-добро оразмеряване и получава нова икона.
- При създаването на нов файл във файловия мениджър Dolphin или при друго приложение, което използва стандартното меню „create new file“, съответното файлово разширение вече се добавя автоматично в края на името на файла.
- Мониторите за файловия индексатор Baloo в KInfoCenter приложението и командата balooctl monitor вече актуализират на всяка секунда.
- Диалогът „Open With…“ сега показва подсказки, съдържащи допълнителна информация, когато сложите мишката върху някое приложение от списъка.
KDE Plasma – Поправки на проблеми
- При влаченето на файл в Dolphin, подсказката на курсора, която казва какво ще се случи, вече се сменя в съответствие, когато натиснете различни modifier клавиши.
- Достъпените чрез sftp:// файлове вече не показват лъжлива дата на създаване, ако такава липсва.
- Filelight сега използва правилния стил на шрифтовете за подсказките си.
- Функцията за търсене Find в Okular вече намира порции от конкретен текст, които са пръснати на различни редове.
- Поправено е сриване при Discover по време на актуализация, което можеше да се случи при отворен терминал, в който се прави друг тип актуализация.
- При използването на виртуални десктопи, тяхното добавяне или премахване сега се отразява моментално в pager аплета.
- Поправени са различни проблеми с оразмеряването на текст при дълги дати и вертикални панели.
- Вече не е възможно инцидентно да цъкнете на невидими бутони в нефокусиран Sticky Note уиджит, защото сега върху тях може да се цъка само когато са видими.
- Discover вече зачита зададения от потребителя интервал за актуализация на APT при Debian-базираните Linux дистрибуции.
- Спрените System Tray обекти вече не се показват в конфигурационния прозорец като „Always visible“ при някои обстоятелства.
Официалния блог пост за новостите при KDE Plasma можете да разгледате тук.