Изминаха шест години откакто Valve направиха голямата крачка да предоставят Linux игри на потребителите на тази операционна система посредством своя Steam клиент. Това начинание се оценява високо от Linux общността, а броят на игровите заглавия постоянно се покачва. Благодарение на Valve на разположението на Linux потребителите вече са хиляди заглавия, което допреди години беше само смела мечта.
Именно Valve е компанията, която успя да докара гейминга при Linux, а след това различни други компании започнаха да правят усилия в тази насока. Със сигурност трябва да споменем и GOG, които също предлагат множество нейтив Linux игри и портват други, студията Aspyr и Feral Interactive, които портнаха множество AAA заглавия, но всичко това се случи благодарения на главния двигател – Valve.
Именно те наскоро обявиха и невероятната новина, че започват официално да предлагат Windows заглавия за Linux със своя нов проект Steam Play и преработена версия на Wine, която се нарича Proton. Засега проектът е в бета стадий на разработка, но само за два месеца донесе почти 3000 заглавия при Linux.
Нека не забравяме и приноса, която даде и кросплатформения приложно-програмен интерфейс за графика и изчисления Vulkan. Той се явява наследник на OpenGL, разработва се от редица големи компании и е много по-добър от DirectX 11 и DirectX 12 на Майкрософт. Освен всичките си преимущества именно Vulkan позволява и използването на технологиите DXVK, VK9 и VKD3D.
Всички те използват преминаване от DirectX към Vulkan, което носи със себе си много добри резултати. От тези проекти DXVK се развива с най-ускорено темпо и Linux потребителите вече могат да играят множество модерни AAA заглавия, при това със съвсем минимален удар върху производителността.
Сега, благодарение на тези усилия, шест години по-късно на разположение на Linux геймърите са над 8000 заглавия и по всички личи, че те ще продължават да растат с ускорен темп. Към момента за съжаление някои големи игрови студия все още отказват да издадат нейтив Linux заглавия, но засега този проблем се решава със Steam Play и DXVK. С нарастването на броя на игрите ще се повиши и броят на играчите, а от там ще се повишат и шансовете подобни компании да преосмислят решението си.
Редица независими игрови разработчици вече са видяли ползата от разработването на Linux игри и вече има случаи когато някое заглавие осъществява до 1/3 от продажбите си за Linux. Тук вече остават и съмненията за договорки под масата с Майкрософт, защото от бизнес гледна точка неиздаването на Linux игри от големите компании е икономически необосновано, особено имайки предвид все повечето игрови енждини, които поддържат Linux, което означава изключително минимални усилия за издаването на дадено заглавие и за тази операционна система.
Съвсем доскоро като пречка се явяваха и видео драйвърите под Linux. Сега обаче те са подобрени в такава степен, че са на равна нога с тези за Windows, а също така и не рядко дори ги надминават по представяне. Множество тестове показват изключително висока производителност на Linux драйвърите и това се случва не без помощта на Linux обществото.
Графичният пакет с отворен код Mesa направи огромен скок, задминавайки в редица случаи затворения официален драйвър на AMD. NVIDIA драйвърът показва още по-добра производителност и стабилност и въпреки че е със затворен код разработчиците работят в тясно сътрудничество с Linux общността и в резултат на това най-новите функции получават поддръжка само часове след тяхното официално представяне, а проблемите биват отстранявани почти моментално.
Нека пожелаем попътен вятър на Valve и все така да ни радват с постоянните си усилия в сферата на Linux гейминга, което да доведе до още потребители, които мигрират към Linux.